Abychom při nákupu doplňků stravy neprohloupili

Abychom při nákupu doplňků stravy neprohloupili!

Prosinec 8, 2023

Ing. Ivan Mach, CSc.

Zvolte si kvalitu

Jsme v lékárně, stojíme mezi doplňky stravy a každý produkt je samozřejmě ten nejlepší, aspoň podle reklamy. Často odcházíme s naditou taškou a s otázkou, zda nákup doplňků stál opravdu za to. To ještě nevíme. Ale už nyní bychom měli znát, jaká rizika má náhodný či chaotický výběr doplňků stravy, kdy kritériem je cena či „akce“, a ne kvalita, a něco vědět o zásadách, jak a podle čeho bychom si je měli vybírat. Kvalitu každého výrobku si vlastně určuje každý zákazník sám tím, že dlouhodobě dává přednost výrobkům, které ho nejvíce uspokojují. Umíme však poznat kvalitu u doplňků stravy podle jejích neklamných ukazatelů, když jdeme na nákup, abychom neprohloupili? Můžeme se na nákup nějak předem připravit, abychom si správně a co nejlépe vybrali?

Určitě se budeme chtít vyhnout obsahu nežádoucích a zdravotně rizikových látek, které známe z některých obchodů s potravinami, které pak po kontrolních zjištěních musí tyto škodlivé výrobky odstranit z regálů. Nejlépe a nejčastěji kontrolovanými jsou v tomto směru lékárny, kam bych doporučil si pro nákup doplňků zajít a pozeptat se obsluhujícího, jaký mají s prodejem zkušenosti. Lékárna má od výrobce informace z první ruky, její pracovníci jsou o prodávaném sortimentu doplňků pravidelně školeni na odborných seminářích, garantovaných Lékárenskou komorou ČR.

Nákupujte v lékárně a pečlivě vybírejte

Když si koupíme výrobek v lékárně, obvykle se můžeme spolehnout i na správnost informací na krabičce, tj. tvrzení o předpokládaných účincích doplňku a údajů o složení. Na to si dávají lékárny a jejich distributoři pozor – přece jen se nejedná o „obyčejné“ potraviny, ale o potravinové výrobky, od nichž očekáváme především účinky na podporu našeho zdraví podobně jako od léků. Nenechme se zaskočit zavádějícími tvrzeními, nepravdivými údaji a obsahem rizikových látek v potravinách, nápojích a doplňcích stravy, které se denně pranýřují na známém webu www.potravinynapranyri.cz, kam se před nákupem vyplatí podívat. Jsou tam vlastně varování, určená nám, zákazníkům, abychom při neopatrném nákupu nenaletěli nebo neprohloupili, a tak neohrozili svoji bezpečnost, zdraví i obsah peněženky.

Chcete-li nakupovat kvalitně a mít z toho pocit spokojenosti i účinku, měli byste si v lékárně všímat především těch výrobků a značek, za kterými stojí odborné články, doplňkové studie, spolupráce s odborníky. To jsou většinou přípravky, které díky odborným článkům a studiím nadstandardně doplňují povinné informace a jdou tak se svou „kůži na trh“. Vyberte si lékárnu nebo značku vybavenou dobrým informačním servisem, které umí včas a na dobré úrovni reagovat na dotazy i připomínky zákazníka (poradenská linka, odpovědní rubriky v médiích). Při výběru značky nebo lékárny na internetu dejte vždy přednost seriozní a srozumitelné produktové informaci před nezodpovědnou reklamou, často slibující nesmysly s cílem prodat za každou cenu.

Jak může pomoci doplněk stravy?

Když si dobře vyberete značku doplňku i prodávající lékárnu a budete se řídit informacemi o dávkování doplňků, můžete očekávat jeho účinek. Nástup účinku bude individuální podle vašeho věku, jídelníčku, pohybových aktivit, užívaných léků a dalších doplňků stravy. Nelze jej tedy opřít o důkazy z klinického výzkumu či studií, jako je tomu u léků. Až na výjimky, schválené lékařem, dodržte doporučené dávkování doplňku. Schvalovací a kontrolní orgány dbají, aby bylo v souladu s tím, že se vlastně jedná o druh potraviny, které za den můžete sníst jen určité množství. Tyto orgány také stanoví případná omezení, pro koho je výrobek nevhodný, což je uvedeno na krabičce.

Kvalitní, odborně doporučené a vhodně vybrané doplňky stravy nám tedy pomáhají uchovat a podpořit zdraví. Pomáhají předcházet jeho poruchám zejména v určitých periodách života, jako je např. přechod u žen, spojený s hormonálními změnami. Existují například přírodní nehormonální látky obsažené v potravinách např. v sóji, které mají podobné účinky jako hormony (estrogeny), jejichž tvorba již od 30. roku věku ženy klesá a jejichž úbytek vrcholí po menopauze. Podle dostupných studií extrakt z fermentované sóji (s účinnou látkou DT56a) příznivě působí i na úrovni kostí, brání návalům a podporuje nervový systém podobně jako estrogeny. Jeho výhodou dokonce je, že na rozdíl od estrogenu blokuje v prsní a děložní tkáni vazbu na estrogenový receptor.

Doplňky stravy také mohou zpestřovat stravu, když je například jednostranná nebo když trpíte určitou potravinovou alergií, takže vylučujete alergenní potraviny, které mohou obsahovat i užitečné látky.

Prodlouženou rukou zákazníka, který si na jedné straně nechce nechat všechno líbit, ale na straně druhé sám na všechno při ověřování kvality výrobků nestačí, je tedy odborný prodejce, jakým je lékárna. Ve spolupráci s odborníky a vyškolenými specialisty bedlivě ověřuje, co nabízí a doporučuje zákazníkům, aby se s případnými prohřešky na straně výrobce pokud možno zákazník vůbec nesetkal. I to je neviditelná služba, kterou by měl zákazník, který při nákupech běžných potravin není příliš hýčkán, ocenit.

Na něm však zůstává, jak příznivě na něj výrobek bude působit nebo dokonce, jak mu bude „chutnat“, jaké pocity bude mít a kdy se dostaví očekávaný účinek. Tyto důležité ukazatele, které, jak víme, jsou tak individuální i obtížně nastavitelné, za něj skutečně nikdo neposoudí. Vyplatí se mu však spolupráce s nezávislým a vyškoleným poradcem pro výživu, který pomůže vhodný doplněk stravy vybrat, nastavit jeho doporučené dávkování, upozornit na další vhodné doplňky a potraviny a pomoci vyhodnotit účinky doplňku, a to co nejpřesněji podle speciálních požadavků a osobních zdravotních cílů klienta.


Autorem článku je Ing. Ivan Mach, CSc.

Ing. Ivan Mach, CSc.

poradce pro výživu a životní styl, sportovní dietolog

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Je autorem mnoha titulů knih, překladů, odborných publikací, článků, skript a přednášek. Působí jako lektor řady kurzů, je odborným garantem certifikovaných kurzů výživových poradců Nutris a je známým popularizátorem fitness a zdravé výživy.


Další články, kde se můžete dočíst více informací o tomto tématu:

Odborníci varují před podvodnými e-shopy a ezošmejdy, článek iRozhlas, 16.11.2023
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/ezosmejdi-e-shopy-podvod-dtest-potraviny-na-pranyri_2311161242_jgr

Nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny, POTRAVINY NA PRANÝŘI
https://www.potravinynapranyri.cz/

Základní pravidla pro nákup léku a doplňku stravy, SÚKL
https://www.sukl.cz/leciva/zakladni-pravidla-pro-nakup-leku-a-doplnku-stravy-na