Co s věkem změnit a co si vzít s sebou?
Co s věkem změnit? A co si vzít s sebou?
Leden 15, 2024
Jak se o sebe starat v období perimenopauzy, menopauzy a po ní?
Přečtěte si pár rad a tipů výživové poradkyně a fitness trenérky Dany Škorpilové.
Z mého pohledu se stále jedná o péči o sebe - ať je mi 20, 40 nebo 60. Co to znamená? Především je potřeba v každé dekádě našeho života přehodnotit, co nám vyhovovalo v té předchozí, jestli si to vezmeme s sebou do té nadcházející, co je potřeba změnit, případně přidat, jestliže je současná péče už nedostačující.
Pojďme se spolu podívat na to nejdůležitější ve stravě pro naše zdraví, krásu a "wellbeing".
1. Naprosto zásadní - a to v jakémkoli věku, ale čím jsme starší, tím více - je jíst co nejkvalitnější potraviny, a pokud možno co nejvíce omezit konzumaci průmyslově zpracované stravy (polotovary, instantní a pufované výrobky, jídla s dlouhou trvanlivostí, jídla plná cukru, nevhodných tuků a konzervantů, barviv a umělých ochucovadel). Proč? Jejich příjem je spojován s vyšším rizikem vzniku civilizačních chorob, jako je obezita, cukrovka 2. typu a nádorových a kardiovaskulárních chorob, navíc si na nich můžeme vypěstovat závislost. Nejlepším řešením je nákup bio/farmářských surovin - masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, zeleniny a ovoce, luštěnin, ořechů… a z nich si pak doma uvařit opravdu zdravé jídlo.
2. Další otázkou je velikost porce. Jestliže jsme jedly hodně ve 20 a 30, od 40ky už to tak snadno nepůjde, leda bychom znatelně navýšily kalorický výdej prostřednictvím pravidelného pohybu. Zkusme menší talíře a misky, jíst pomalu, na každém talíři se slaným jídlem mít dostatek zeleniny…
3. Můžeme také vyzkoušet populární TRE (Time restricted eating, neboli časově omezené stravování), kdy budeme jíst jen v určitém časovém okně - tedy například mezi 8. - 18., 9. - 19., nebo si můžeme “okno” ještě zkrátit, až na 8 hodin. Důležité je ve zbylém čase opravdu nic nejíst, neuzobávat, a pít jenom čistou vodu nebo bylinkový čaj. Zrovna tohle opatření je pro nás - ženy určitého věku - velmi potřebné, protože náš “trávicí oheň” už nemá takovou sílu, jinými slovy, naše trávení nám za delší pauzu mezi jídly bude opravdu vděčné.
4. A "last but not least" (v neposlední řadě), nebojte se přidat na bílkovinách! S každou dekádou ztrácíme 1-2% svalové hmoty, po 60. roce se tempo úbytku zdvojnásobí. S každým kilogramem svalové hmoty, kterou ztratíme, ztrácíme i schopnost pálit více kalorií, protože svalová hmota má vyšší kalorické nároky než ta tuková. Věkem se také snižuje schopnost zužitkovat přijaté bílkoviny ve stravě, takže jich logicky musíme přijímat více. Na výběr máme jak plnohodnotné živočišné (maso, ryby, vejce, mléčné produkty), tak i rostlinné (luštěniny, sójové výrobky, ořechy, quinoa…) zdroje. Důležité je mít bílkoviny v každém jídle, nejméně cca 20 gramů. A pozor - např. 100 g masa se nerovná 100 g bílkovin, ale jen zhruba 20 g (podle druhu masa)!
Článek napsala:
Dana Škorpilová působí jako osobní trenérka a výživová poradkyně
Dana je žena s inspirativním příběhem i životním stylem, který sepsala spolu se svým manželem do knihy s názvem: "FIT i bez fitka". Je jí přes 60 let, ale toto číslo byste ji jen těžko hádaly. Je to velmi krásná žena duchem i vizáží. A právě za tím stojí její přístup k tělu i životu.
TIP FEMARELLE:
Pokud pociťujete první příznaky pre/menopauzy, může vám pomoci Femarelle Rejuvenate 40+ s patentovanou činnou látkou DT56a (fermentovaný sójový extrakt). Navíc obohaceným o biotin a vitamin B2 pro psychickou pohodu, lepší spánek, více energie, elasticitu pokožky a vlhkost vaginální sliznice.
Ať už se Vaše příznaky projevují silněji nebo slaběji, negativně ovlivňují váš každodenní život, můžete je však mít pod kontrolou.
Femarelle Rejuvenate je doplněk stravy pro ženy 40+, určený na počáteční fázi a změny, které provází hormonální nerovnováhu přicházející s věkem. Ačkoliv jde o přirozené období v životě ženy, je možné se nepříjemných změn vyvarovat a včas na ně tělo připravit.
Užívejte si plnohodnotný život v dobré kondici v každém věku. Vaše tělo Vám péči vrátí.