"Hormony? Děkuji, není třeba" - příběh paní Ilony

"Hormony? Děkuji, není třeba" - příběh paní Ilony

Leden 18, 2018

Hormony? Děkuji, není třeba…
„Slávko, počkej na mě!“ volala jsem jednoho všedního odpoledne před sedmnácti lety na svoji kamarádku, abych jí ukázala tašku plnou bylinných preparátů a čajů jako zaručeně účinných na přechod. Místo podpory jsem se dočkala výbuchu smíchu. „Prosím tě, kdes vzala přechod, ještě ti není čtyřicet? Pojď do kavárny, dáme si víno a probereme to!“ Probraly jsme nakonec kde co, mimochodem téma přechodu se zavrhlo jako hloupost a zaměřily jsme se na svoje malé radosti a na drby o chlapech. Bylo to nejlepší, co pro mě mohla udělat.

Ale přeci jenom jsem se dočkala :-) První zdravotní problémy přišly po třicítce a trvaly do čtyřicítky. Byly takové nenápadné v oblasti podbřišku, doprovázené častým chozením na malou. Ze začátku výborně zabíraly různé bylinné směsi. A k lékaři? Ani náhodou. Jenomže postupem času se rozmohly na záněty močových cest a ledvinové kamínky. Kamínky se celkem jednoduše laparoskopicky odstranily, ale záněty se mě držely jako čert kříže. Antibiotika pomohla jen na měsíc, takže menstruace střídala záněty s antibiotiky. Z maličkosti se stala otravná a vyčerpávající nemoc často v pracovní neschopnosti… Nepomohla různá urologická vyšetření, nepomohli léčitelé. Byl to takový začarovaný bludný kruh.

Pomohla ale náhoda! Manželův kamarád měl možnost sehnat zázračné kuličky, které se zavádí do vaginy a vyplatilo se! Šest měsíců jsem pravidelně zaváděla dvě měsíčně a přišel nečekaný obrat. Záněty zcela ustoupily a antibiotika mám v lékárničce pro případ „kdyby náhodou“.

Realita versus byznys
„Co kdybychom začali dovážet kuličky (tak jsme jim v té době říkali)?“ navrhl mi manžel před čtyřmi lety. Neblázni, to nepůjde, nemáme žádné zkušenosti, nikoho neznáme, kdo by nám pomohl!“ namítla jsem. Manžel je ale pořádný buldok, když se do něčeho zakousne, nepustí.

Po čase pomohla náhoda, kdy se při jedné soukromé příležitosti seznámil s báječným odborníkem v gynekologii na vulvovaginální dyskomfort. Kuličky dostaly pracovní název mišpule, později odborný název tělíska. Nakonec vše potřebné se podařilo zajistit a přípravek pod obchodním názvem NaturGYN Scarlett přírodní péče pro ženy se stal registrovaným zdravotnickým prostředkem a prodává se nyní v lékárnách a na e-shopu. Pustila jsem si tak znovu radost do soukromého a pracovního života!

Mezitím čas pěkně plynul a najednou se přehoupla padesátka a s ní zlověstné klimaktérium, menopauza, prostě přechod… Panečku, to byla jízda! Slyšela jsem, co se dá očekávat, ale stejně jsem si prožila svoje a jinak, asi jako většina žen.

Tvrdošíjně jsem odmítala substituční hormonální léčbu a do přípravků, kterých je na trhu víc než dost, jsem bohužel nešla. A tak mě trápily chmury, pocit, že jsem za zenitem s přibývajícími vrásky a kily. Přišlo noční pocení a návaly, doprovázené věčným převalováním v posteli, až z toho byla nespavost zaháněná procházkami po terase. A sex ten se stal jen nutnou povinností bez radosti, což před tím bylo naopak. V práci jsem byla věčně napružená, výbušná, zkrátka ženská bláznivá. Přestával mě život těšit, protože jsem si sama sobě lezla na nervy. :-) Samozřejmě, který chlap má takové pochopení? :-)

A zase přišla další náhoda skoro se stejným scénářem. Manžel se opět seznámil s báječným lékařem, který distribuuje izraelský přírodní nehormonální přípravek Femarelle Recharge pro ženy 50+.

Nemohu si ho vynachválit a jen lituju, že jsem o něm nevěděla dříve. Jsem díky němu jako znovu zrozená, plná vitality a energie, vrátila se chuť ke všemu, co mám ráda a úplně jsem hodila za hlavu, kolik mi vlastně je? „Kolik to je, přeci, jak se cítím!“ :-)

Zkrátka moderní doba si žádá moderní ženy a moderní ženy by si měly dopřát moderní trendy v každém směru pro svoji vnitřní i venkovní krásu.

Ilona Skalická, Pardubice