Revoluční využití biomimetiky ve vývoji ideálního SERM v managementu menopauzy

Revoluční využití biomimetiky ve vývoji ideálního SERM v managementu menopauzy

Únor 27, 2018

Autoři: Andrea R. Genazzani (IT), Nick Panay (GB), Lachowski Michelle (FR)

Známe 5 charakteristických hormonálních fází, kterými prochází ženské tělo, při nichž se vytváří specifická biochemická atmosféra ovlivňující ženy v různých fázích života: dětství, puberta, reprodukční věk a těhotenství a post-reprodukční fáze.

Přechod od reprodukční k post-reprodukční fázi je náročné období, které významně ovlivňuje kvalitu života ženy a jejího zdraví na více jak čtvrtinu života ženy. Post-reprodukční fáze má velmi výrazné charakteristické znaky a začíná již v perimenopauzální fázi, kdy hormonální nerovnováha způsobuje zvrat, který se dále posouvá do období menopauzy a postmenopauzy.

Dle našich zkušeností zachování hormonální rovnováhy pomocí užití HT (hormonální terapie) nabízí své výhody. V praxi však můžeme vidět probíhající klinické studie a hlavně emoční obavy veřejnosti z užívání HT. V současné době se zvyšuje tlak na alternativní řešení, která dávají ženám dlouhodobou podporu, což je důležité pro zachování optimální kvality jejich života.

Biomimetika (biomimikry) je inovativní přístup, který hledá řešení v ověřených přírodních zdrojích. Právě na tomto principu je vyvinuta unikátní přírodní účinná látka DT56a, která působí jako selektivní modulátor estrogenových receptorů (SERM).

Estrogenové receptory (ER) se nachází ve většině tkání ženského těla. Úbytek tvorby estrogenu během menopauzy tedy způsobuje hormonálni nerovnováhu, a to ovlivňuje jednotlivé tělesné orgány. Navázání estrogenu na koaktivátor působí jako katalyzátor v evoluční reakci, která je založená na potřebách těla. DT56a simuluje spojení E2 s koaktivátorem na ER v určené tkáni. Avšak na rozdíl od HT afinita DT56a je selektivní, vyvolávající agonistickou reakci pouze ve vybraných tkáních. Například v citlivých tkáních prsu a dělohy napodobuje DT56a vazbu E2 na korepresor, a tím vytváři s ER antagonistickou vazbu.

Klinická studie (head to head) s účinnou látkou DT56a prokázala, že DT56a poskytuje stejný účinek jako HT, uleví od menopauzálních symptomů, předchází postmenopauzálním onemocněním a jeví se jako bezpečná volba. Příznivé výsledky potvrzují, že DT56a je první volbou v přírodní nehormonální terapii, která poskytuje požadovanou účinnost v managementu menopauzy bez dodatečných rizikových faktorů.