Rozhovor o ženských hormonech s doc. Tomášem Faitem
Rozhovor o ženských hormonech s doc. Tomášem Faitem
Červen 20, 2018
Ačkoliv muž, o ženských hormonech toho ví docent Tomáš Fait opravdu hodně. Je předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti. Současně se ale zabývá i ženami v plodném věku coby vedoucí lékař porodnické části Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. Pro rozhovor do naší přílohy byl tedy tím nejpovolanějším odborníkem.
Kdy je nutné, aby žena ladila své ženské hormony, tedy aby zasahovala ať už léky nebo doplňky stravy do jejich přirozené tvorby v organismu?
Odpověď je jednoduchá. Tělo si řekne samo. U mladých žen je vhodné zpozornět, pokud mají nepravidelný cyklus, tedy kratší než 21 nebo delší než 35 dní. Stačí jen zkontrolovat příčinu, zasahovat se vždy nemusí. Dalším impulsem k vyšetření a případné úpravě je neplodnost, kdy se žena snaží více než rok marně otěhotnět. Nejdiskutovanější období je přechod.
Jak časté jsou v téhle době problémy s hormony?
Asi třetina žen prostě v období přechodu přestane menstruovat, ale jinak nemá potíže. Zbylých 70 procent má různou míru potíží takzvaného akutního klimakterického syndromu – návaly horka, noční pocení, bušení srdce, či kolísání nálad. Studie prokázaly, že čím časnější potíže jsou, tím se zvyšují i jiná rizika, například rozvoj kornatění tepen. Takže zde podávání hormonální substituce může nejen odstranit potíže subjektivní, ale i chránit před nemocemi srdce či řídnutím kostí. U slabších projevů přechodu pak dobře fungují i některé bylinné přípravky.
Co říkáte nasazování hormonální antikoncepce mladým dívkám kvůli úpravě menstruačního cyklu?
Hormonální antikoncepce není řešením příčin nepravidelností cyklu, ale kosmetickou úpravou. Pokud se pod poruchou cyklu neskrývá nějaká nebezpečná příčina, je to jistě jednoduchá cesta k dosažení jeho pravidelnosti. Nicméně žena musí počítat s tím, že po vysazení bude menstruace opět nepravidelná, což je v mnoha případech spojeno se snížením plodnosti. To se pak musí řešit jinak a bude to chtít svůj čas.
Jak tělo ženy zvládá posouvání menstruačního cyklu pomocí hormonů třeba kvůli dovolené u moře?
Nemáme žádné odborné signály, že by organismus nějak trpěl případným posunem menstruace.
Jak lze co nejpřirozeněji ovlivnit premenstruační syndrom, tedy psychické výkyvy před menstruací?
V této oblasti naše znalosti kulhají. Umíme zvolit antikoncepci s progestinem drospirenonem, která je pro takovou situaci nejlepší. Umíme doporučit některá psychofarmaka. Tam, kde to není dobrá volba, lze zkusit například extrakt z byliny drmku nebo jako u velké části s psychikou provázaných potíží bych se nebál doporučit třeba jógu. Americké zdroje pak často doporučují i meditaci.
Na klimakterium se žádná žena netěší. Nejde ho nějak odsunout?
Nejde. Podle dostupných informací je nástup klimakteria i délka života dána zejména geneticky. Žena se rodí s jistou zásobou vajíček, při jejich růstu se vytváří hormon estrogen a ten udržuje ženu mladou, tedy schopnou těhotenství. Velká část vajíček spontánně zaniká. Většinou se spotřebují kolem 50. roku věku. Jakmile dojdou, dojdou i ženské hormony estrogeny, ačkoli centrální nervový systém se snaží vaječníky dále nutit k práci.
Jak má vypadat léčba klimakterického syndromu?
Základem je zamyslet se nad životním stylem. To je spíše otázka dlouhodobých zdravotních rizik. Jak jsem už řekl, některé ženy v přechodu potíže téměř nemají. Jiné je naopak mají tak velké, že se bez hormonů neobejdou. Podle jejich zdravotního stavu zvolíme ideální aplikaci hormonů: pilulku, kožní spray, gel, či náplast i složení. Vždy začínáme léčbu nejmenší účinnou dávkou hormonů. Celkovou hormonální léčbu je třeba začít podávat do 10 let od menopauzy, aby hormony přinesly víc užitku než rizik.
Lze nějak zpříjemnit sex v klimakteriu? Ten bývá kvůli suché pochvě často bolestivý.
Máme k dispozici lokální vaginální léčbu. Již velmi nízká roční dávka hormonu estradiolu může při místním podání udržovat sliznici pochvy funkční. To je nutné nejen pro pohlavní život, ale také pro ochranu před výtoky či pro zlepšení potíží s neudržením moči.
Co kdyže žena zásadně proti užívání hormonů? Co když se bojí rakoviny?
Existuje široká nabídka přírodních preparátů většinou obsahujících fytoestrogeny – extrakty ze soji, ideálně fermentované. Konkrétně studie s přípravkem Femarelle mají velmi dobré výsledky. Podávat lze výtažky z červeného jetele, částečně centrálně působící extrakty z ploštičníku, nebo třeba extrakty z pilových zrn, které působí podobně jako léky na deprese. Problém je ovšem najít přípravek, který má prokazatelný účinek. V léčbě atrofie poševní sliznice se z nehormonálních přípravků nejčastěji používá kyselina hyaluronová.
A co zkusit neužívat nic?
Z takzvané nefarmakologické léčby má nejvyšší účinnost pravidelný pohyb. Ale individuálně ženy volí i jiné až mystické postupy, jejichž nevýhodou je chybění studií prokazujících účinnost. A také nezajistí ochranný vliv na kostní hmotu, tedy snížení rizika osteoporózy, což hormony dokážou.