Vy se ptáte...odborníci odpovídají I.

Vy se ptáte...odborníci odpovídají I.

Květen 31, 2023

Během března jsme na našem instagramovém a facebookovém profilu vypustili "Týden poradenství s panem docentem Faitem", proto vám přinášíme veřejné i neveřejné dotazy od vás a odpovědi na ně od našeho odborníka. :)

Najdete se některé z otázek?

1) Dobrý den, moc by mě zajímalo jak moc se věk a délka menopauzy "dědí"? Pokud vůbec a jaké jsou hlavní faktory, které mohou zmírnit negativní projevy?

Dědičná složka je v menopauze poměrně podstatná. Tedy jak doba nástupu menopauzy, tak míra jejích projevů mohou být u žen v rodině poměrně podobné. Projevy se dají zmírnit zdravým životním stylem s dostatkem pohybu. Pokud to nepomáhá lze využít některé z přírodních produktů, které se vyrábějí nejčastěji ze sojových bobů. Pokud ani ty nepomohou, je vhodné se poradit s lékařem.

2) Díky jakým příznakům poznám, že jsem v menopauze? Děkuji.

V menopauze zcela jistě již nebudete mít menstruační krvácení. U třetiny žen tím projevy končí a až po čase se objeví suchost pochvy, bolest při styku, řídnutí kostí a poruchy paměti. Z dvou třetin žen se v různé míře projevují příznaky akutního klimakterického syndromu, a to v různých kombinacích i izolovaně – noční poty, návaly horka, bušení srdce, bolesti svalů a kloubů, únava, depresivní ladění i poruchy spánku.

3) Je možné kombinovat Femarelle 50+ s Euthyroxem? Předem děkuji za odpověď.

Ano, Femarelle je možno kombinovat z Euthyroxem.

4) Dobrý den, co na bušení srdce, které je až skoro v srdci, někdy na nervy, kdy mně rozhodí kde co....

Pokud se ptáte, protože jste v menopauze či perimenopauze, pak je možné zkusit přiměřenou hormonální léčbu nebo kvalitní fytoterapii například extrakt z fermentované soji DT56a. Pokud obecně, pak by takovou léčbu měl vést praktický lékař nebo kardiolog a většinou je první volbou lék ze skupiny beta-blokátorů.

5) Dobrý den může se Femaralle užívat společně s Detralexem a při problémech žilních jako je trombóza, otoky, zahojený bércovy vřed. Moc děkuji za odpověď.

Ano kombinace Femarelle s Detralexem je možná. Dokonce je to lepší varianta než hormonální terapie, která většinou varixy zhoršuje.

6) Jaké jsou možné vedlejší účinky hormonální terapie? Převažují výhody nad riziky?

Při zahájení do 10 let od menopauzy je přínos hormonální léčby větší než její rizika, pak se ovšem situace obrací.
Při časném startu hormonální léčba nejen řeší akutní potíže, ale je i prevencí aterosklerózy, osteoporózy a demence.
Při dlouhodobém užívání se mírně zvyšuje riziko karcinomu prsu. Při pozdním startu léčby hrozí zhoršení aterosklerózy a demence. Jako u každé hormonální léčby je nutné myslet na riziko trombózy.

7) Co je perimenopauza?

Perimenopauza je období přibližně 1 rok před a 1 rok po poslední menstruaci. Je spojena s velkými výkyvy hormonálních hladin. Potíže jsou již stejné jako v menopauze, ale jejich síla kolísá. Krvácení je většinou nepravidelné.

8) Je mi 49, na gynekologii chodím pravidelně, ale nikdy se mě lékař neptal, jak prožívám menopauzu, ani neupozorňoval, co mě čeká. Přijde mi, že je to stále téma, o kterém se moc nemluví (ani ve společnosti ani v ambulanci) jak by mělo! Jak to změnit ?

Za společnost ČMAS ČLS JEP my již více dělat asi nemůžeme. Provádíme vzdělávání lékařů, máme web pro lékaře www.meno-andro.cz i pro pacientky www.zenavprechodu.cz. Spolupořádáme podcasty například úspěšný podcast s herečkou paní Evou Holubovou nebo O čem se mlčí: Menopauza s Danou Škorpilovou. Pomáháme vytvářet materiály pro zaměstnavatele, kteří se starají o své zaměstnance. Pokud správně cítíte, že by to chtělo situaci ještě zlepšit, můžete založit pacientskou organizaci. Rádi Vám s odbornou částí aktivit pomůžeme

9) Maminka podstoupila hysterektomii kvůli klesající děloze, myslíte, že mě čeká podobná záležitost, hraje v tom roli dědičnost?

Jistá míra dědičnosti se v poklesu pánevních orgánů projevuje. Je to otázka stavby pojivové tkáně. Nicméně důležité jsou i další faktory - počet porodů, jejich průběh a velikost novorozenců nebo charakter práce. Jistě lze v každém případě preventovat tento stav časným posilování svalů pánevního dna (Kegelovy cviky).

10) Můžu se na menopauzu připravit, jde to vůbec?

Na vše se dá připravit, i když pocity jsou někdy špatně sdělitelné. V nástupu a prožívání menopauzy je patrná značná míra dědičnosti, tedy již to, že víte jak Vaše maminka a babičky toto období snášely, Vám může pomoci. Pokud bude společnost o problému hovořit, také to pomůže, neb tabuizované problémy se špatně řeší. Jistě je dobré do menopauzy vstupovat se zdravou tělesnou váhou a v dobré kondici, se znalostmi zdravého životní stylu, což není klišé. A dobré je mít otevřenou mysl pro veškeré možné postupy zlepšující toto období od hormonální léčby přes fytoestrogeny až po alternativní medicínu.

11) Potíže v přechodu nemám, ale přesto chci něco pro sebe udělat, uvažuji nad Femarellem, je to pro mě vhodná volba, i když žádné akutní potíže nevnímám?

Některé studie s Femarelle prokazují i v něm obsažené účinné látky mohou pomáhat udržovat kostní hmotu, samozřejmě v kombinaci se správnou zátěží, vitaminem D a vápníkem. Samozřejmě pokud necítíte objektivní zlepšení stavu, většinou Vás to v dlouhodobém užívání neudrží. Ale nejlepší by bylo zkusit dvouměsíční kúru a třeba zjistíte, že se můžete cítit ještě lépe než nyní.

12) Je mi 43 let, už před několika měsíci mi vynechala jedna menstruace. Pociťuji změny v menstruačním cyklu, jako slabší krvácení, občas špinění nebo bolestivější ovulace. Může to již znamenat začátek menopauzy? Není to brzo? Měla bych nyní tuto situaci nějak řešit a jak ?

Může se jednat o první příznaky premenopauzy. Nicméně pokud se cyklus vrátil není zatím nutné nijak zasahovat. Organismus v tomto období se obdobně jako v pubertě velmi dynamicky mění a tak navrhuji vyčkat. Většinou je to tak, že si o případnou pomoc sám řekne subjektivními potížemi.