Žena a pečivo

Žena a pečivo

Červen 14, 2024

Stravování je věcí individuální a začíná už na talíři každého z nás. A proč právě téma žena a pečivo? Protože pečivo patří mezi naše „základní“ složky spotřebního koše a málokterá z nás si dokáže pečivo, natož pak to čerstvé, odepřít. I když se občas proslýchá: „když omezíš pečivo, zhubneš“.

Navíc v období menopauzy dochází u žen ke zpomalení metabolismu a ke změně distribuce tuků v těle. A pečivo patří mezi významné, tzv. koncentrované zdroje energie, takže když se nacpeme třemi čerstvými rohlíky, zdravému životnímu stylu tím příliš nepomůžeme, ať už je namažeme máslem nebo ne.


Oslovili jsme odborníka na výživu Ing. Ivana Macha, CSc. s dotazem, o co se u pečiva máme zajímat a jak vybírat?

Zkuste se zajímat o druh a množství vlákniny v pečivu. Je nám všem vůbec jasné, že do položky Sacharidy na etiketě se u pečiva započítává/uvádí i vláknina?  Také si můžete zjistit, nakolik proces pečení snížil obsah vitaminů skupiny B, jichž je mouka jako základní potravina jedinečným zdrojem. Dalším bonusem pečiva může být i schopnost doplnit stopové prvky, jako je např. selen nebo zinek např. z dýňových a jiných semen, kterými bývá pečivo posypáno.

Vítaný je trend, zaměřený na redukci energie, na tzv. dietní potraviny, např. bílkovinný chléb se sníženým obsahem sacharidů ve prospěch bílkovin a se zvýšeným obsahem vlákniny. Pekaři tak vychází vstříc lidem, kteří se snaží udržet štíhlou linii, aby jejich „boj“ za snížení příjmu energie vyústil v reálnou redukci popř. stabilizaci tělesné hmotnosti.

TIPY: Když pečivo, tak …

  1. Vybírejte si lokální od místních pekařů, co nejméně technologicky zpracované potraviny, které za vámi musí hodiny cestovat – to platí i pro pečivo.

  2. Zkuste vynechat „bílé“ pečivo s vysokým glykemickým indexem.

  3. Zaměřte se na původní odrůdy pšenice (např. špalda) popř. na původní odrůdy dalších obilovin (oves, žito aj.) a na pečivo z mouky, zpracované původními postupy mlýnské výroby, kdy mouka kyne co nejpomaleji, jako je např. kváskový chléb.

  4. Dbejte na snížený obsah soli v pečivu, který by neměl přesahovat 1,5 g soli/100 g.

  5. Vybírejte si pečivo bez barviv, emulgátorů a konzervantů, které za vámi nemusí cestovat desítky kilometrů, za to s lákavým posypem semínky, u kterého většinou nevadí, že je popraskané.

  6. Hlídejte si skutečnou celozrnnost pečiva podle reálného obsahu podílu celozrnné mouky, aby takové pečivo nebylo jen mýtem. To znamená, že opravdové celozrnné pečivo má mít 100% obsah celých zrn, tedy obsahuje veškerou vlákninu z obilí a dále vitamíny, minerálie a stopové prvky z otrub a klíčků, jako bychom si umleli mouku nebo ještě lépe směs mouk na ručním mlýnku, pak ji nechali pomalu vykynout s domácím kváskem, přidali všechny potřebné ingredience a šetrně upekli v pekárně, vytopené dřevem.

Běžné tzv. celozrnné pečivo, jako dominantní energetický zdroj, se na růstu obezity a jejích komplikací podílí jak obsahem rychle vstřebatelného škrobu, tak 1,5-2,5% obsahem soli. Škrob sice patří k preferovaným komplexním sacharidům, ale v trávicím systému rychle konvertuje na glukózu a fruktózu, tj. na jednoduché sacharidy,

Jestliže tedy za den sníme například pouze 3,6 krajíce celozrnného chleba (1 krajíc má hmotnost cca 70 g), zkonzumujeme (3,6 x 70). 0,02 = 5 g soli. Ta se přidává do chleba nikoliv pro chuť, ale aby se snížila aktivita kvasinek při časově regulovaném procesu kynutí, tj. aby pečivo ve velkých pekárnách s pásovou výrobou nemuselo kynout příliš dlouho. Přitom právě 5 g soli/den je takové množství soli, které se podle odborníků nedoporučuje překračovat! A to nepočítáme ostatní potraviny, které obvykle s chlebem konzumujeme – sýry, uzeniny, maso…

Denní „kvótu“ soli jsme tedy z chleba už vyčerpali, ale jak to je s energií? S těmi 3,6 krajíci chleba jsme přijali cca 500 kcal energie, což je jen 28 % denního energetického příjmu ženy, který průměrně představuje okolo 1800 kcal/den. Výživové doporučení, abychom přijímali 60 % energie ze sacharidů tj. 1080 kcal s důrazem právě na celozrnné pečivo, nelze tedy zcela respektovat vzhledem k dennímu limitu dávky soli.

Cílem při nákupu pečiva by tedy mělo být:

  1. Sledovat obsah soli v recepturách pečiva (ty jsou k dispozici ve většině prodejen), jak to je jenom možné (chuťové hledisko z přidané soli obvykle „padá“, protože většinou nikdo z nás nejí suchý chleba).

  2. Konzumovat celkem nejvýše 5 g soli/den a mít na paměti, že už 4 krajíčky celozrnného chleba jsou zdrojem tohoto množství soli.

  3. Vyhledávat takové druhy pečiva, při jejichž výrobě nedochází k cílenému urychlování procesu kynutí pouhým přidáváním soli, zastavující kynutí. Mezi takové druhy obvykle patří kváskové pečivo, které díky pomalému vykynutí vydrží déle čerstvé a křupavé.

  4. Zajímejte se o technologii výroby pečiva a jeho kynutí, příležitostně navštivte nějakou řemeslnou pekárnu, kde vám celou technologii rádi ukážou a vysvětlí, aby získali novou zákaznici.

A co tím získáme?

  1. Vyšší nutriční kvalitu pečiva – vždyť v dnešní „rychlé“ a exponované době jsme už přece ochotni platit za všestranně vyšší kvalitu potravin, která nám může ušetřit ekonomické ztráty způsobené nemocemi a zdravotními poruchami.

  2. Vyšší informovanost vedoucí k motivaci starat se zodpovědněji o svoje zdraví, kondici a adekvátní tělesnou hmotnost.

Doporučená literatura Miroslav Légl: Vaříme bez soli, Eminent, 2013


Vytvořeno ve spolupráci s Ing. Ivanem  Machem, CSc.
poradce pro výživu a životní styl, sportovní dietolog

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Je autorem mnoha titulů knih, překladů, odborných publikací, článků, skript a přednášek. Působí jako lektor řady kurzů, je odborným garantem certifikovaných kurzů výživových poradců Nutris a je známým popularizátorem fitness a zdravé výživy.


,,Začněme o sebe pečovat, naše tělo nám za pár let poděkuje."

- Femarelle -


Anti-aging pro vaše tělo!

Přemůže menopauzu a zkrotí hormonální bouři!

Zpomalí stárnutí a posílí vaše tělo!

*Femarelle® pro ženy - unikátní řada nehormonálních přípravků s přírodním složením. Patentované složení Femarelle® Rejuvenate, Femarelle® Recharge a Femarelle® Unstoppable přináší řešení ženám ve věku 40+, 50+ a 60+. Účinek se obvykle dostaví už po 1. měsíci užívání.