Horečka, noční pocení nebo nával horka?

Září 15, 2023

Jaké jsou rozdíly a příčiny?

Návaly horka a horečka mají odlišné příčiny. První souvisí s hormonální nerovnováhou, která ovlivňuje náš termoregulační systém v mozku. Druhou je reakce našeho imunitního systému na viry a bakterie. V obou případech naše tělo spotřebovává hodně energie, aby se vrátilo zpět k normálnímu stavu.
U žen nad 40 let jsou návaly horka a chladu nebo noční pocení prvním příznakem hormonálních změn, které jsou součástí našeho života.

Trápí Vás návaly horka?

Zjistěte, jak na tom opravdu jste s návaly horka
test NÁVALY HORKA zde

Když zažíváme návaly horka, spotřebuje tělo obrovské množství energie jak při pocení, tak při rozšíření krevních cév. A zatímco naše tělo ve skutečnosti nezvyšuje teplotu, náš mozek investuje velké množství energie do regulace teploty, která odebírá energii našemu imunitnímu systému. Naším bezprostředním instinktem je se svléknout a ochladit se, což nás ještě více vystavuje případnému ohrožení.

Návaly chladu jsou méně diskutované než jejich opak. Přesto jsou náhlé pocity chladu také jedním z příznaků začátku menopauzy. Podobně jako návaly horka jsou způsobeny hormonální nerovnováhou, centrum termoregulace v mozku vysílá signály, které varují, že vaše tělo je přehřáté. A po potu přichází nový nával… chladu. Mnoho žen uvádí, že tento příznak je zvláště oběžující v noci.

Když už si myslíte, že nemůže být nic horšího než návaly horka během dne, přijde noc a s ní noční pocení. V zásadě jde o nával horka jen s tím rozdílem, že jde o „potěšení“ v posteli (…a k tomu další nepříjemné přerušení spánku)!

Noční pocení zažívá většina žen

Přibližně 75% menopauzálních žen zažívá noční pocení. Ačkoli je to běžné, neznamená to, že musíte trpět. Noční pocení je způsobeno sníženou hladinou hormonů v těle, které mají vliv na termoregulační centrum v mozku (stejně jako v těhotenství).


5 tipů, jak zvládnout noční pocení

1. Nepijte před spaním horké nápoje nebo alkohol - pití horkého čaje těsně před tím, než jdete spát zní jako dobrý tip na spaní, ale také zvyšuje tělesnou teplotu, což vede k pocení. Totéž platí pro všechny teplé a alkoholické nápoje.

2. Snižujte úroveň stresu - proveďte před spaním bezstresovou přípravu. Procvičujte pomalé a hluboké dýchání, vyhněte se televizní i telefonní a počítačové obrazovce a pokuste se vytvořit klidné prostředí.

3. Vybírejte si noční oblečení – vynechejte nepohodlné sexy krajkové pyžamo. Volte látky/materiál, který dýchá a neabsorbuje pot - nebudete muset měnit oblečení uprostřed noci a ztrácet drahocenný čas vhodný na spaní.

4. Ložní prádlo je důležité - nepoužívejte těžké přikrývky; místo toho zvolte látky, které neabsorbují pot.

5. Udržujte ložnici v chladu - snižte pokojovou teplotu. Pokud máte partnera s odlišnou potřebou teploty, použijte ventilátor u postele.
Je důležité v místnosti udržovat cirkulaci vzduchu.

Buďte silná zevnitř. Vždy se doporučuje věnovat pozornost sobě samým a udržovat hormonální rovnováhu. Femarelle® Recharge poskytuje skvělé přírodní řešení pro hormonální rovnováhu, pomůže při přechodu menopauzy rychle a efektivně.

Femarelle je řada doplňků stravy pro ženy, více informací na www.femarelle.cz

Další informace o NÁVALECH HORKA...nejen v létě ZDE.